fbpx

KISS syndrom – Metoda Moniky Bauer

U Moniky Bauer v Německu jsem v roce 2023 úspěšně absolvovala certifikovaný vzdělávací cyklus zaměřený na terapii dětí s KISS syndromem „Kiss nach Monika Bauer®„. Kurz je určen pro zdravotníky, kteří pravidelně pracují s dětmi (lékaře, fyzioterapeuty, ergoterapeuty, logopedy, porodní asistentky, dětské sestry).

V ČR se můžeš s technikou Moniky Bauer setkat i v ordinacích dětských fyzioterapeutů. Monika pravidelně jezdí do Prahy, kde pořádá svoje kurzy.

Obsahem kurzu byla teorie, mobilizační techniky, manuální ošetření, režimová opatření, cvičení, handling a podrobný popis psychomotoricko-senzorického vývoje dítěte do 3. roku života. Celkem 112 vyučovacích hodín s témou KISS syndrom u miminek, starších dětí i dospělých.

Jako bonus navíc, jeden prodloužený víkend byl obohacen o nadstavbový kurz Myofunkční terapie (orofaciální stimulace) pro miminka a malé děti, pod vedením Sabine Fuhlbrück.

Monika Bauer je německá fyzioterapeutka, která se celý profesní život věnuje problematice KISS syndromu u miminek, starších dětí i dospělých. Za 40 let praxe vybudovala komplexní metodiku, která se skládá z mnoha na sebe navazujících kroků. Každý krok má svůj význam a jednotlivé části na sebe plynule navazují.

Nejedná se o rigidní přístup. Každý terapeut na základě vlastních zkušeností, vzdělání, individuálních potřeb klienta i osobních preferencí, může do procesu terapie vkládat vše, co zná z předchozího studia a vlastní praxe. Jiné kombinace a postupy zvolí logoped při práci se starším dítětem a jiné porodní asistentka nebo dětská sestra při práci s miminkem a jeho rodinou.

V první části článku zde jsem popsala, co to je blokáda na lidském těle. Jak u miminek vzniká a jak se projevuje. Dítě se vyvíjí pohybem. Když dítěti z jakéhokoliv důvodu není umožněn volný a symetrický pohyb, jeho vývoj se nemůže ubírat správnym směrem.

Metoda Moniky Bauer je velmi individuální. Její základ je postaven na slovech: „lösen, dehnen, kräftigen“, tj. „uvolnit, protahovat, posilňovat“ osobně k tomu ráda ještě přidávám – „relaxovat“.

  • Uvolnit / odblokovat – k odblokování / mobilizaci kloubních spojení a ošetření měkkých tkání v okolí, se využívá vzájemná a individuální kombinace různých technik: jemné hmaty z osteopatie, fasciální manuální techniky, viscerální manipulace, kraniosakrální terapie a myofunkční terapie, více zde. U miminek se jedná hlavně o kloubní blokády v oblasti krční a hrudní páteře, na spojení kosti křížové a kyčelní, na spojení lebečních kostí. Často je k tomu přidružené stažení zádových svalů, problémy s polykáním, trávením a vyprazdňováním a pod. To znamená, že blokády a omezení funkce můžou být i na měkkých tkáních, fasciích nebo průběhu nervových drahách, více zde
  • Protahovat – po mobilizaci postižených částí těla je potřeba zahájit cvičení na udržení efektu odblokování. U miminek je cvičení součástí správného handlingu / manipulace s miminkem, která vychází z Bobath konceptu, více zde. U straších dětí jsou to hravé tipy, lehce zařaditelné do denního programu dítěte. Rodič dítěte každého věku dostane doporučení a cviky na doma, jak s dítětem pracovat, aby se mobilita v daném úseku těla udržela.
  • Posilňovat – posilování jednotlivých svalů i celého těla plynule navazuje na protahování. Výborný je u dětí pravidelný pohyb venku, ideálně v přírodě, lezení po nerovných plochách, hipoterapie, plavání. U miminek je to časté střídaní poloh, volné, pohyb neomezující oblečení, omezení délky pobytu v různých sedačkách a lehátkách na minimum, plavání ve vaně nebo v bazénu, více zde.
  • Relaxovat – jemná masáž, klid a napojení se na rodiče dělá pro tělo i duši všech zúčastněných zázraky, více zde.

Terapeut svými znalostmi a schopnostmi plnohodnotně obsáhne první část – odblokování. Protahování, posilňování a relaxace, je po zaučení, v plné režii rodičů.

Odblokováni bez vhodného cvičení a protahování nemá obyčejně dlouhodobí efekt, stejně jako cvičení nebo plavání bez předchozího uvolnění blokád, nepřináší očekávaný výsledek. Pravidelná relaxace při masáži a láskyplných dotycích, aktivní část péče příjemně ukončí a doladí vše, co je potřeba. Rodiče, kteří se do terapie aktivně zapojí, vidí okamžité výsledky. Důležitá je i vzájemná spolupráce a důvěra.

Těmito čtyřmi body obsah komplexnosti terapie zdaleka nekončí. Do její úspěšnosti dále patří:

  • zjištění anamnézy těhotenství a průběhu porodu,
  • informace o aktuální stravě dítěte i maminky,
  • informace o celkovém zdraví, spánku a reakcích dítěte,
  • náhled do rodinné situace.

Tohle všechno se probere a navrhne řešení ke změně, které vyhovuje jak dítěti, tak rodičům. Vše se vším souvisí a je potřeba se na to společně podívat.

První návštěva je převážně informační. Zaměřená sa správnou manipulaci a stimulaci miminka nebo staršího dítěte. Také k seznámení se s děťátkem, jeho rodinou a prostředím, kde žije. Určitě se dostaneme i k manuální terapii, když to bude potřeba a dítě to dovolí. Další návštěvy a postup řešení problému se odvíjí od úvodního setkání, které je v každé rodině jiné.

K metodě patří i další podpůrné možnosti, jak děťátku pomoci. Nejenom Monika, ale i já s terapii ráda kombinuji a doporučuji:

  • zdravou a pestrou stravu,
  • podporu imunitního systému dítěte,
  • otužování a plavání,
  • cílenou konstituční homeopatii při zdravotních potížích,
  • Bachovy nebo Australské květové esence,
  • aromaterapii,
  • nervovo-vývojovou terapii,
  • orofaciální stimulaci,
  • kraniosakrální terapii,
  • hipoterapii,
  • stimulaci smyslového vnímaní dítěte,
  • zavinování, hnízdění, houpáni a nošení miminka v šátku,
  • snížení nároků na sebe i dítě.

Máš pocit, že je toho strašně moc, co je potřeba udělat? Ano, je to tak. Prvotní vývoj je nesmírně rychlý proces. Každý týden máš doma jiné, o týden starší a zkušenější dítě. Za 12-18 měsíců ze schouleného miminka před tebou stojí samostatný chodící jedinec. Kdykoliv se, v prvním roce života miminka, nedaří dle očekávaní a tabulek, zkus se prosím na toto období nekoukat jako na problém, ale na výzvu, která tě posune vpřed. Vím, o čem hovořím, prošla jsem si tím sama. Jednu takovou učitelku a její dva sourozence, mám doma. Té první je už 15 let a stále toho učení a posouvání hranic vlastní matky, nechce nechat 😊.

Terapeutická metoda Moniky Bauer je určená v jej komplexnosti pro ošetření pohybové systému všech miminek, starších děti i dospělých. Nemusí se nutně jednat o podezření na KISS syndrom. Každé miminko, které se nevyvíjí symetricky, má problémy s kojením a trávením nebo špatně spí, může z přístupu dle Moniky Bauer profitovat. To samé platí i pro starší dítě, které neustále venku padá, vyhýbá se pohybu, je nešikovné, trpí bolesti hlavy nebo je často nemocné.

Uvolnění zablokovaných míst se dělá postupně. U mnohačetných blokád je potřeba několik, na sebe navazujících návštěv. Moje náctileté dcery i mladší syn chodí ke mně opakovaně a žádají o uvolnění těla. Blokády se totiž rády vracejí. Stačí stres, horečka, očkovaní a je potřeba terapii zopakovat.

Je to skvělé! Malý za ty necele dva týdny, udělal obrovské pokroky. Zaprvé, už nepláče na bříšku. Naopak se zda, že se mu tam libí a dokonce už na něm zvládne ležet i bez pomoci! Taky se například zrovna dneska, sám překulil na oba boky. Dokáže si dat plosky nohou k sobě a udělat jakoby pac a taky si sám podrží rukou nožičku (pote co mu ji na tu nožku položím při tom pohybu – kutululu :)) Co se týče zakláněni, snažíme se ho polohovat tak, aby k němu neměl moc šanci, jak jsi nám ukazovala. Při odříhnuti ho občas na minutku dáme svisle a tam už taky nemá tolik tendence se zaklánět. Jen občas, když se u toho rozčilí. Každopádně počítám s další návštěvou. Že by ses podívala, jak se to u nás posunulo. Dotáhnul se připadne ten krček, co se posledně nepovedl odblokovat, protože zrovna hodně plakal. Třeba bychom stihly i to plaváni ve vaně? 🙂 Moc ti děkujeme, za tvoji dosavadní pomoc a rady. Těšíme se na příště! Jo a to blinkaní je už taky lepší 😊

Míša, Honza a syn Eliáš 3,5 měsíce

Foto se svolením, z archivu Moniky Bauer.